Referencje Okermühle

Indywidualna izolacja akustyczna

Hedwigsburger Okermühle jest jednym z największych młynów w Niemczech znajdującym się w okręgu Wolfenbüttel, pośrodku jednego z dużych niemieckich obszarów uprawy pszenicy. Codziennie mieli się tam 700 ton pszenicy. Młyn ten specjalizuje się w produkcji nie tylko wyrobów z mąki pszennej oraz gatunkowej, ale również specjalnych produktów dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. W 2019 roku firma zainwestowała w budowę dodatkowych silosów z całkowicie automatyczną kontrolą procesu napełniania i pobierania.

Buczący fenomen

Chłodzenie i wentylacja przechowywanego ziarna odbywa się dzięki czterem zewnętrznym wentylatorom o łącznej wydajności 160 000 m³ / h.

W wyniku podłączenia wentylatorów do instalacji może wystąpić tzw. „zjawisko buczenia”, które polega na generowaniu szumu o niskiej częstotliwości, który zwykle jest postrzegany jako wyjątkowo nieprzyjemny. Ze względu na duże długości fal szumy te na ogół są trudne do zlokalizowania i szybko rozprzestrzeniają się po okolicy.

W celu skutecznego ograniczenia rozprzestrzeniania się dźwięku i obciążenia hałasem w okolicy budynków mieszkalnych zaprojektowano specjalnie dostosowane do tych wentylatorów osłony tłumiące. Osłony całkowicie otaczają wentylatory wytwarzające dźwięk, zapobiegając tym samym rozprzestrzenianiu się hałasu dzięki zastosowaniu chłonnej izolacji i tłumika.

Punktem wyjścia dla doboru konstrukcji i zastosowania odpowiedniej wielkości była podana wartość końcowa natężenia hałasu o wartości 60 dB (A) w odległości 10 m w warunkach swobodnego pola, zgodnie z DIN EN ISO 3740.

Zastosowana konstrukcja osłon tłumiących składająca się z odpowiedniej grubości blachy ocynkowanej wraz z niezbędną izolacją zapewnia tym samym odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Drzwi serwisowe umożliwiają zaś łatwy dostęp do wnętrza.

Dodatkowym wymogiem dla doboru i konstrukcji takiego systemu tłumienia hałasu była odpowiednia wentylacja. Odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez silniki powinno odbywać się bez dodatkowych elementów wentylacyjnych. Zostało to rozwiązane poprzez zasysanie powietrza przez wentylator. Czyste powietrze jest zasysane za pomocą dodatkowego tłumika nawiewnego z osłoną przeciwdeszczową. W ten sposób wymagane powietrze procesowe wykorzystywane jest do chłodzenia silników.